Beszoktatás a bölcsibe

2013 szeptember 18. | Szerző: |

baby_girl_kisses-other

Kezdetnek egy nagyon aktuális témát választottam

 

Bölcsis beszoktatás

 

A bölcsődébe való beszoktatás minden család életében mérföldkő. Az édesanyának és a gyermeknek egyaránt. Sokszor az első olyan élmény a picik számára, amikor egy közösségben egyedül, az édesanyjuk biztonságot nyújtó közelsége nélkül kell létezniük.

Ezért nagyon fontos, hogy a lehetőségekhez mérten a legjobb bölcsődét válasszuk ki gyermekünk számára.  Mielőtt döntenénk, nyugodtan nézzünk körül a környék intézményeiben. Ismerjük meg a környezetet, az ott dolgozókat, a csoportok hangulatát, a bölcsőde által kínált és biztosított lehetőségeket, foglalkozásokat. Akár állami, akár magánintézmény mellett döntünk, mindenképp körültekintően válasszunk. Hiszen gyermekünk életében meghatározó szerepet fog betölteni az a pár év, amit a bölcsődében és később az óvodában eltölt.

 

A beszoktatás időszaka általában két hét. Ez alatt a két hét alatt fokozatosan egyre több időt tölt a kisgyermek a bölcsiben. Az első napokban 1-2 órán át, édesanyjával együtt tartózkodik ott a gyermek. 4-5 nap után következik az első próbálkozás, amikor a picit egy rövid időre egyedül hagyja a szülő. Ez az intervallum fokozatosan növelhető. A második hét végére az esetek döntő többségében a csöppség már bent is alszik a bölcsődében. Természetesen a beszoktatási idő egyénenként változhat.

Akkor jelenthető ki, hogy a gyermekünk beszokott a bölcsődébe, ha jól érzi magát abban a közegben, együttműködő, nyitott a társai felé, felszabadultan játszik és tevékeny.

 

Abban az esetben, ha a gyermekünk a két hét múltán is sír az elváláskor, el kell gondolkoznunk azon, hogy ezt mi okból teszi. Érdemes várni a csoport szoba előtt 10-15 percet, és megfigyelni, hogy megnyugszik-e gyermekünk. Ha igen, akkor valószínűleg nekünk szól a kis „közjáték”. Ami teljesen érthető, hiszen mi is beláthatjuk, hogy számára nyilvánvalóan kellemesebb velünk tölteni a napot. Mivel rövid idő után megnyugodott, ez mutatja számunkra, hogy a bölcsődében sem érzi magát olyan szörnyen.  De próbálkozni mindig lehet.

 

Amennyiben a sírás fokozódik, és zaklatottá, kétségbeesetté teszi a gyermeket, akkor lehetséges, hogy szeparációs szorongással vagy más jellegű problémával állunk szemben.

(Következő bejegyzésünkben foglalkozunk ezzel a témával bővebben is.)

 

Pár FONTOS apróság, amivel segíthetünk gyermekünknek:

 

–         Kevésbé lesz új a szituáció, ha már a bölcsibe szoktatás előtt elvisszük közösségbe a gyermekünket. Lehet ez egy közös csoportos foglalkozás vagy játszóház.

–         Sokat segíthet egy otthonról hozott kedvenc játék, cumi, cumisüveg, mert az otthon biztonságát testesíti meg a gyermek számára.

–         Semmiképp se lássa rajtunk a pici, hogy sírunk vagy feszültek vagyunk, miközben a bölcsődében tartózkodunk.

–         Minden esetben búcsúzzunk el, ne tűnjünk el szó nélkül.

–         Biztosítsuk a gyermeket arról, hogy érte jövünk. Kössük ezt valamilyen egyértelmű tevékenységhez a napirendben (pl.: uzsonna után jövök érted).

Sikeres beszoktatást kívánok!

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Legutóbbi hozzászólások

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!