Ha a szülő kiabál

2013 szeptember 23. | Szerző: |

zseniazanya

 

Minden szülővel előfordul, hogy felemeli a hangját gyermekével szemben. Ez nem bűn! Lássuk be, hogy a picik akármennyire is cukik, néha próbára teszik a szülők türelmét. Valamint a szülők is lehetnek fáradtak, ingerültek és türelmetlenek egy fárasztó nap után. Ilyenkor könnyebben felemeljük a hangunkat az aprónéppel szemben. Ezzel alapvetően semmi gond sincs, ha nem fordul elő túl gyakran. Oldhatjuk a kialakult feszültséget bocsánatkéréssel, és ha megnyugodtunk, magyarázzuk el miért lettünk dühösek, miért kiabáltunk.

A hangos szó akkor jelent problémát, ha a kiabálás már ordításnak is minősíthető, és ha napi szinten zeng a ház. Ezt ajánlatos elkerülni. Ugyanis, akár életre szóló sebet is ejthetünk gyermekünk lelkén, sőt a későbbiekben a bizalmi viszony sem fog megfelelőképpen kialakulni.

Ha a picivel túl sokat kiabálunk, egyrészt nem a nyugodt, kiegyensúlyozott légkört biztosítjuk a számára, másrészt egy idő után hozzászokik a kiáltozáshoz, és immunis lesz a normális hangvételű beszédre. Viselkedésünkkel akaratlanul is azt tanítjuk meg gyermekünknek, hogy a kiabálás a kommunikáció egy normális és megszokott módja. Valamint azt az összefüggést hozzuk létre a gyermek fejében, hogy az ordítozás segítségével, sokkal hamarabb és gyorsabban elérheti azt, amit szeretne. Ezáltal türelmetlen és erőszakos jellemvonások alakulhatnak ki a gyermekünk viselkedésében. Az érzékenyebb gyermekekben a félelem, a bátortalanság, és a szeretetlenség érzését válthatjuk ki, a túl sok kiabálással. Valamint, alapjaiban rengethetjük meg gyermekünk éppen kialakulóban lévő önértékelését. Hiszen a csöppség az édesanyjához kötődik a legjobban. És látván, hogy az általa oly annyira szeretett ember ilyen mérgessé tud válni miatta, rossznak érezheti magát.

 

Tehát azt mindenképpen leszögezhetjük, hogy a gyakori kiabálás senkinek a javát nem szolgálja. Legtöbb esetben eredménytelen, vagy nagyon riasztó.

Természetesen vannak olyan élethelyzetek, (Pl.: ha a gyermekünk éppen az úttest irányába szalad stb…) amikor ösztönösen rákiáltunk a picire. De ebben az ilyen esetekben teljesen egyértelmű, hogy kétségbeesésünkben, a gyermeket féltve emeljük fel a hangunkat.

bad child

Végezetül pedig, néhány ötlet és tanács a fölösleges kiabálás elkerüléséhez:

 

– Ha azon kapjuk magunkat, hogy túl sokat kiabálunk a csemeténkkel, akkor kezdjük el megfigyelni, hogy milyen szituációk azok, amelyek kiváltják ezt belőlünk. Pl.: a félelem; a szófogadatlanság; a sokszor megismételt, de nem teljesült kérések.

– Fontos, hogy ne tévesszük össze az utasítást a kéréssel/kérdéssel! Mert ez a gyerkőcöt is összezavarhatja, hiszen ő azt feltételezi (ha kérdést, kérést intézünk felé), hogy a kialakult szituációban tényleg van választási lehetősége

Pl.: „Befejeznéd a hisztit?” vs. „Kérlek, fejezd be a hisztit!”

„Felvennéd a kabátodat végre?” vs. „Vedd fel a kabátodat, mert indulunk.”

– Sok esetben a szófogadatlanság is emelt hanghordozást von maga után. Amikor azt érezzük, hogy ezerszer elismételtük mit nem szabad („Ne firkáld össze a padlót a ceruzákkal!”), de a bébi továbbra is nagy erőkkel pingál a parkettára. Ilyenkor érdemes más oldalról megközelíteni a helyzetet. Próbáljunk meg higgadtan reagálni. Semmiképpen se könyörögjünk, és ne kérleljük őt. Esetleg ajánljunk fel neki alternatívát. Ilyenek lehetnek a következők: „Gyere kicsim, adok neked egy szép fehér papírt rajzolj arra. Látod mennyivel szebben fognak a ceruzák erre a hófehér lapra!?” vagy „Van egy jó ötletem! Menjünk ki az udvarra/utcára és rajzoljunk a járdára!” Ha egy másik megoldást választanánk, akkor nyugodt hangon mondjuk el a neki, hogy ha továbbra is folytatja a firkálást, nem lesz más választásunk, mint az, hogy eltegyük aludni a ceruzákat.

– A kiabálásnál hatásosabb, ha „szemtől szembe”, de nyugodt hangvétellel közöljük a mondandónkat a gyerekkel. Fontos részlet az, hogy guggoljunk le az ő magasságának szintjére és úgy beszéljünk hozzá, így a nonverbális kommunikáció eszközeit is „bevethetjük”.

– És utolsó megjegyzésként egy „APRÓSÁG”! Dicsérjük meg a gyermekünket, amikor ügyes, amikor sikerül neki valami, vagy amikor segít nekünk. Vegyük észre azt is, amikor jól viselkedik!

Kommentek

(A komment nem tartalmazhat linket)
  1. Kedves Picur!

    Megtisztelő, hogy megosztottad velem a személyes történetedet a témával kapcsolatban. Köszönöm a bizalmadat.
    Próbáld feldolgozni a gyermekkorod rossz történéseit. Tudom, hogy ez kemény munka. de ne add fel! Ha a gyermekéveidben nem érezted boldognak magad, akkor felnőttként itt az ideje, hogy boldog légy! 🙂 Ne úgy tekints magadra, mint ahogy azok az emberek tekintettek rád, akik beskatulyáztak. Gondold át, mennyi mindent átéltél. Az ember folyamatosan fejlődik, de vedd észre az értékeket magadban! Ne engedd, hogy a múlt boldogtalanná tegye a jelenedet és a jövődet.
    Bátran írj nekem az egydadusnaploja@gmail.com-ra, ha úgy gondolod, hogy szeretnél még beszélgetni.

  2. Picur says:

    Sajnos én úgy nőttem fel,hogy anyu állandóan kiabált.Volt, hogy apu úgy szolt rá Te csak kiabálva tudsz megszólalni. A mai napig kiabál velünk. Ha kérdezek valamit tőle apróságot, vagy olyat amit tudnom kellene vagy már valamit egyszer elmondott és én még egyszer megkérdezem. Akkor hirtelen elordítja magát, aztán később lenyugszik és minden megy tovább. Főzni ezért nem tanultam meg ha véletlenül nem azt csináltam amit ő gondolt ordított. Kiskoromba hisztis voltam lehet ezért is vagy nem lehet tudni,hogy milyen ideges volt mikor terhes volt. Fiatalon szült engem az első gyereket. Azt mondják fiatalon van türelme az embernek szerintem nem a kortól függ. Felnőtt fejjel végig gondolva azért kiabált, mert nem volt jó gyerek kora. Ezen kívül az anyu anyának se volt jó gyerekkora mert a nagymamám anyának korai halála miatt. Tini koromba kicsit depressziós lettem szorongó, tanulási nehézségekkel nem sok önbizalommal. Most felnőtt korba próbálom magam összeszedni.Egy sikertelen felnőtt lett belőlem, de még ehhez hozzá segített az iskola, mert még abba az időbe egy beskatulyázás ment. Gyerekkorba be lettem skatulyázva és leírva a tanárok szerint. Ennek most szépen meg is iszom a levét.

  3. Kedves Irma!
    Köszönöm a hozzászólásodat!
    Véleményem szerint néha mindenkivel előfordul, hogy kiabál. És nem mindig van idő mérlegelni mielőtt elhagyják a hangok a szánkat. 🙂
    Kreatív megoldásnak tartom a halk beszédet, amit alkalmaztál. Ösztönösen ráérezhettél a megoldásra.

  4. Irma Németh says:

    Én is kiabáltam, aztán rájöttem, minél halkabban beszélek, annál érdekesebb, mert kezd kíváncsi lenni, mit mondok. Ma már felnőtt, lehet hogy más módszerek szükségesek.


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Legutóbbi hozzászólások

Blogkövetés

Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

Üzenj a blogger(ek)nek!

Üzenj a kazánháznak!

Blog RSS

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!