A mesék csodálatos világa
2013 szeptember 26. | Szerző: Tamara |
A meséknek nagyon fontos szerepe van a gyermekek életében. A mesék világa sokszínű és varázslatos. Mégsem mindegy, hogy milyen mesékkel találkoznak a picik a fejlődésük különböző szakaszaikban. Hiszen a mesék nem csupán szórakoztató funkciót töltenek be. Ennek most egy kicsit utána járunk.
A mesék sok mindent rejtenek magukban, és az élet nagy dolgait bújtatják a mesevilág köntösébe. Elbújtatva, de még a kicsik számára is nyilvánvalóan jelenítik meg a jó és a rossz karakterét. Valamint eme két oldal működését, hatásmechanizmusát és mozgatórugóit. Bemutatják az élet alapvető értékeit. A gyerekek a mesék által találkoznak az emberi tulajdonságok sokszínűségével. Gondolok itt a bátorságra, gonoszságra, félénkségre, határozottságra, a kitartásra, és még sorolhatnám. Valamint az emberi kapcsolatok kialakulásával is megismerkednek. A mesékben megjelenik a szerelem, a testvériesség, a barátság és a család fontossága és szerepe is. És mindezek mellett még valami, ami véleményem szerint rendkívül fontos! A gyermekek az élet körforgásával, a születéssel, a fiatalság korával, az időskorral és az elmúlással is találkoznak a mesékben.
Ezek a történetek, megtanítják a kicsiket a koncentrálni, hogy követni tudják történéseket és átlássák az összefüggéseket. A későbbiekben pedig a fogalmazásban, az irodalomtanulásban és a kreativitást igénylő feladatok megoldásában lesznek számukra hasznosak a gyermekkorban hallott mesék.
Vegyünk sorra a mesék típusaiból néhányat:
-A tanmesék mindenki számára ismerősek. Ezek olyan történetek, amelyek tanulsággal szolgálnak a hallgatóság és az olvasó számára. Mindig egy fő történésre fókuszálva vezeti végig az olvasót a történeten. Egészen az előzményektől, a következményeken át, a végkifejletig. Végezetül pedig egy összefoglalást és tanulságot fogalmaz meg számunkra.
-A kalandos mesék, amelyeknek főhőse folyton valami izgalmas vagy vicces dologba keveredik, arra szolgálnak, hogy a gyermek érdeklődését felkeltsék és szórakoztassák őket.
-Itt vannak a hősökről szóló mesék is a sorban. A legfőbb mondanivalójuk az lehet, hogy a kitartás, az önmagunkba vetett hit sokszorosára növeli erőnket, és ezáltal képesek vagyunk még a lehetetlenhez közelítő helyzetek megoldására is.
-Ne feledkezzünk meg a mesék azon fajtáiról sem, amelyek kifejezetten kislányoknak, vagy kisfiúknak szólnak. Céljuk nem más, mint az, hogy a férfi/női alaptermészetet, tulajdonságokat, és „szerepeket” bemutassák.
-Az állatvilágot bemutató mesék is nagyon fontosak. Hiszen betekintést engednek a gyermekeket körülvevő természetbe, az állatok világába. Sokféle ismeretet és tudást szerezhetnek általuk a gyermekek.
-A sort azokkal a történetekkel és mesékkel zárnám, amelyek a szülők fantáziája alkot meg, saját gyermekeik számára. Én személy szerint, ezeket a meséket rendkívül fontosnak tartom. Ugyanis, ezek a történetek személyre szabottak. Mindig lehet őket aktualizálni annak megfelelően, hogy a gyermekünk éppen milyen életkorban van, mi foglalkoztatja vagy mitől fél. Akár a saját életképeinket, történéseinket is beleszőhetjük a mesékbe. Ez sokat segíthet a picinek az esetleges problémák, félelmek és sérelmek feldolgozásában, megértésében.
Sokszor ajánlom az ilyen jellegű mesék alkalmazását, olyan családokban, ahol a gyermeket örökbe fogadták. Ilyenkor a gyermek saját történetét fonjuk át a mesevilág varázslatos szálaival. Egészen csecsemőkorban elkezdjük ezt a mesét megosztani a csöppséggel. Eme módszer segítségével megismertetjük és természetessé tesszük számára a helyzetet. Tehát ilyen komoly helyzetekben is segítségünkre lehetnek a mesék.
De akár a fogmosást is (amire hiába kérleltük vagy utasítottuk gyermekünket) varázslatossá tehetjük, ha mesébe foglaljuk.
Ne féljünk mesélni! Mert nagyon fontos momentuma a gyermekek és a szülők életének is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: